Scroll to top

Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę z biurem EMAX

Zakładanie własnej firmy to dla wielu nie lada wyzwanie. Biuro rachunkowe Emax wspiera przyszłych przedsiębiorców w zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Służymy pomocą, radami i praktyczną wiedzą. Nasi pracownicy zawsze chętnie pomogą wypełnić wszelkie formularze, wskażą oraz doradzą wszystkie przetarte już przez nich ścieżki postępowania. Wprowadzą też przedsiębiorcę w arkana prowadzenia księgowości w firmie, biorąc pod uwagę jej zakres rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca fizycznie już będzie posiadał firmę, warto by powierzył również obowiązku księgowo-rachunkowe zaufanemu biurze rachunkowemu. Dobre biuro rachunkowe zajmie się nie tylko prowadzeniem księgowości ale również sprawami pracowniczymi. W naszym biurze Emax służymy naszą bogatą praktyką i wiedzą : prawną, księgową oraz podatkową. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę, na której wspólnie przebrniemy przez proces zakładania działalności gospodarczej. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i nerwy.

W czym dokładnie pomoże biuro EMAX?

Wsparcie naszego biura przy zakładaniu działalności jest pomocne na każdym etapie.

1 przy rejestracji firmy, którą obecnie można wykonać przez internet

2 przy wypełnianiu odpowiednich rubryk

3 przy wyborze najlepszej formy działalności

4 przy wyborze sposobu odprowadzania podatku od dochodu. W przypadku działalności jednoosobowej są na to aż cztery sposoby.

5 podpowiemy również w jaki sposób prowadzić księgowość, w zależności od branży i sposobu działania firmy

 

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

W naszym kraju dostępnych jest kilka form zakładania działalności. Jedną z najprostszych jest jednoosobowa działalność, spółka cywilna czy też spółki kapitałowe. Jednoosobowa działalność do bardzo dobra alternatywa dla nowicjuszy
Nie wymaga ona dużych formalności przy zakładaniu jak i dużego nakładu finansowego. Jej funkcjonowanie również nie jest skomplikowane i jak sama nazwa wskazuje jednoosobowa działalność posiada jednego właściciela. Warunkiem do założenia tego typu działalności jest wiek – właściciel musi być pełnoletni. Taka forma działalności wymaga jedynie złożenia wniosku (CEIDG-1) o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek należy składać drogą elektroniczną lub w wybranym Urzędzie Miasta/Gminy.

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej można jak najbardziej zatrudniać inne osoby praz współpracować z innymi przedsiębiorcami. Można posługiwać się również pełnomocnictwem ( np. księgowa sporządza dokumentację księgową) jeśli chcemy część praw i obowiązków przekazać osobom trzecim. Taka forma nie ogranicza pełnej odpowiedzialności przedsiębiorcy za zobowiązania powstałe w ten sposób. Do najważniejszych cech jednoosobowej działalności gospodarczej zaliczamy:

  • bezpłatną rejestracje działalności gospodarczej
  • również bezpłatną rejestracje do VAT – opłacie podlega jedynie wydanie potwierdzenia rejestarcji – 170 zł.;
  • możliwość szybkiej rejestracji oraz likwidacji działalności
  • brak obowiązku posiadania początkowego kapitału
  • uproszczona forma ewidencji księgowej
  • możliwość wyboru spośród wszystkich form opodatkowania (podatek wg skali, liniowy, ryczałt, karta podatkowa)
  • osobiste prowadzenie spraw przedsiębiorstwa
  • osobista odpowiedzialność za wszelkie należności i zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej, która może rozciągać się na współmałżonków

Jak założyć firmę – wniosek?

Zgodnie z najnowszymi przepisami we wniosku powinny się znaleźć:

  • oznaczenie przedsiębiorcy
  • numer ewidencji PESEL
  • NIP przedsiębiorcy
  • oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy
  • określenie jaki będzie przedmiot działalności gospodarczej w zgodzie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)
  • wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej
  • wskazanie daty rozpoczęcia działalności
  • adres poczty elektronicznej i numer telefonu przedsiębiorcy

W dalszym kroku wymagana jest wizyta w ZUS. CEDIG wysyła do ZUS jedynie informację o założeniu nowej firmy, niezbędne jest zatem osobiste zgłoszenie przedsiębiorcy jako ubezpieczonego wymaganymi ubezpieczeniami rentowymi, emerytalnymi i zdrowotnymi. Do ZUS należy się do niego zgłosić w ciągu 7 dni od daty założenia działalności. Pamiętajmy, że zgłaszamy się do ZUS w naszym miejscu zamieszkania. Jeśli firmę zakładamy po raz pierwszy, wymagany jest numer REGON, który otrzymamy w ciągu 7 dni od daty przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego.  Jego status można sprawdzić na stronie CEIDG.

Wpis do CEIG jest bezpłatny

Po wypełnieniu wniosku o rejestrację, CEIDG sam przekazuje potrzebne dane do Urzędu Skarbowego, gdzie zawarta jest także forma opodatkowania, która została wybrana. Nie jest konieczne osobiste wybranie się do Urzędu Skarbowego. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że przedsiębiorca, chcący zostać płatnikiem VAT musi wypełnić druk VAT-R, a następnie złożyć go w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. W celu sprawnego funkcjonowanie przedsiębiorstwa warto posiadać rachunek bankowy, może posłużyć również w tym celu prywatny rachunek przedsiębiorcy Przy wyborze banku najlepiej kierować się takimi szczegółami jak: wysokość opłat za prowadzenie, jakość obsługi telefonicznej i internetowej oraz ilość placówek i bankomatów.